Pravidelné stretnutia čarodejníc sa volajú sabaty. Vtedy sa stretávajú čarodejnice z rôznych končím, aby spoločne oslavovali a vzdávali úctu Pánovi a Pani. Počas týchto dní sa čarodejnice nevenujú mágii ani nejakej väčšej práci a sústreďujú sa na skôr duchovné hodnoty a to hlavne láskou, tancom a spevom. Sabaty sa väčšinou konajú pod "holou oblohou" v lesoch, kde sa čarodejnice cítia byť skutočne doma.
Sabaty sa delia na dva druhy - buď ide hlavne o oslavu Pani, ku ktorej sa vzťahuje
(cca 28 dňoví) mesačný cyklus, alebo ide o vzdanie úcty Pánovi a Pani všeobecne,
ktorý sa viaže k cyklom slnečným (resp. ročným). Sabaty venované pani sa odohrávajú
raz do lunárneho mesiaca, a ľahko si je ich pamätať - konajú sa totiž počas
každého splnu. Je ich 13 a sú úzko spojené s emočnými cyklami človeka (teda
zvlášť u žien). Už dávno si totižto ľudia všimli, že určité ženské cykly sa
až príliš podobajú na cykly mesačné.
Tieto sabaty sa volajú aj esbaty, no my sa nimi teraz nebudeme zaoberať.
Rok je vo wiccanskom ponímaní rozdelený na dve obdobia - letné, kedy prevláda Pán a zimné, kedy vládne Pani. Samozrejme, oboch si uctíme počas celého roka, ale ide opäť o určité rozloženie síl. Slnko je zdrojom energie a života, je teda mužským "dávajúcim" princípom a v zime prevláda skôr ženský - "prijímací." V zime príroda "spí" a nedáva nám toľko, ako v teplých mesiacoch. Je to len určité znázornenie, podobne ako asi najznámejší čínsky symbol Jing-Jang.
Medzi týchto osem kľúčových dní patrí:
Samhain (31október) - Samhain
Mabon (19-22 september) - Jeseň
Lughnasadh (1 august) - Lughnasadh
Summer solstice (19-22 jún) - Letný slnovrat
Beltane (1 máj) - Beltain
Ostara (19-22 marec) - Jarná rovnodennosť
Imbolic (1 február) - Imbolc
Jule (19-22 december) - Zimný slnovrat
Najstaršie sú zrejme Imbolc, Beltain, Lughnasadh a Samhain, ktoré sa pravdepodobne spájali s poľnohospodárstvom a cyklami rodenia zveri. Tieto boli pre ľudí v starých dobách veľmi dôležité, pretože od poznania prírodných zákonitostí záviselo ich prežitie. Zvyšné štyri sa začali oslavovať neskôr a viažu sa prevažne k astronómii.
Tieto dni sú plné ľudových pranostík a rôznych rituálov, ktoré sa bežne konajú dodnes, hoci jemne časom zdegenerované. Napríklad zo Samhainu sa stal sviatok "všetkých svätých" a "dušičky", čo je vlastne len kresťanskou verziou dňa, kedy si ľudia pripomínajú mŕtvych. V Amerike je to ešte podivuhodnejšie - veľký deň sa zmenil na Halloween (a vojnu o cukríky J), ktorý má už len veľmi málo spoločného so starým náboženstvom.
Pre čarodejnice sú však tieto veľké dni dôležité, pretože pomocou nich sa spájajú s prírodou. (Na rozdiel od mnohých iných vyznaní - vo Wicci nie sú žiadne sviatky "povinné", ide len o to, využiť možnosti, ktoré sa v tieto dni ponúkajú. Keďže wiccania berú svoje sviatky ako oslavu, vzdanie úcty, zábavu a možnosť cítiť žijúcu prírodu, drvivá väčšina si ich rozhodne nenechá újsť za žiadnu cenu...)
Pre bližší pohľad na jednotlivé veľké dni, viz. záložku rituály.
Kraj čarodejníc © 2004