Prakticky vzaté, hneď na začiatku treba povedať, že značné množstvo čarodejníc sa pri rituáloch neobliekajú – sú nahé, alebo ako je vo wicci toto počínanie nazvané – sú „odeté nebeským rúchom“.V podstate sa tým sleduje prístup čarodejnice, pre ktorú odev predstavuje určité „obmedzenie“ v styku s prírodou. Táto tradícia je skôr dobrovoľným gestom a nie je dôvod „nutne“ chodiť nahý.
V prípade, že čarodejnice pracujú oblečené, väčšinou majú urobené rúcha, určené len pre čarodejnícke využitie. Jednotlivé rúcha môžu byť zložité i jednoduché, pre každý rituál iné. Záleží na každom, ako sa k tejto veci postavý. Úplne však stačí jedno „wiccanské rúcho“, v ktorom sa čarodejnica cíti príjemne. Dôležité je hlavne to, aby sa človek cítil dobre.
Ako si urobiť vlastné, jednoduché rúcho? Skúsme to podľa R.Bucklanda:
Na začiatku by nebolo zlé vybrať si vhodný materiál, i keď všeobecne je celkom jedno, aký si zvolíte. Môže to byť napríklad polyester, hodváb, vlna, bavlna. Každopádne je dobré brať v úvahu, ako sa materiál bude správať na našej koži. Niektoré materiály totiž „škriabu“, čo nemusí byť zrovna príjemné. Taktiež by sme nemali zabúdať na ročnú dobu, kedy ho chceme používať (v lete samozrejme jednoduchšie a ľahšie, v zime použijeme hrubšie materiály).
Na začiatku budeme potrebovať zistiť dĺžku od zápästia po zápästie, keď stojíte s rozpaženými rukami (miera A), potom od krku dole (miera B). Látka, ktorú si budete musieť zohnať bude široká A a dlhá 2xB. Potom je postup jednoduchý: Prevrátime látku vnútornou stranou von a prehneme ju. Potom vystrihneme tvar, pripomínajúci písmeno T.
Presné rozmery závisia na vás. Treba však nechať dosť látky na dlhý rukáv v mieste „x“ a taktiež dosť miesta v bode „y“, aby bol odev dosť voľný. V mieste „z“ potom vystrihneme otvor pre hlavu. Potom sa oblek zošije v naznačených miestach. Nakoniec rúcho „vyvrátime“, aby bola vnútorná strana dnu a vonkajšia strana vonku. Nakoniec zahneme spodok rúcha tak, aby bolo aspoň 2,5cm nad zemou.
Môžeme taktiež pridať kapucňu. (Môže byť špicatá, aj guľatá)
Ďalej budeme potrebovať nejaký špagát na pás rúcha. Môžeme použiť aj šnúru, ktorú používame pri povrazovej mágii, hoci niektorý sú za to, že magický špagát je magický a nie doplnok k odevu.
Farba rúcha je tiež zaujímavá záležitosť. Často krát sa používajú hlavne biele, hnedé či zelené rúcha, no je možné použiť takmer akúkoľvek farbu. V sasskom čarodejníctve nosia kňaz a kňažka buď biele, fialové, alebo zelené, a ostatný členovia sa sabatu používajú zelené, hnedé, žlté či modré rúcha.
Farby je samozrejme možné aj kombinovať, používať rôzne lemovania a pod. Len je dobré ešte pripomenúť, že niektorým farbám je lepšie sa vyhnúť. Napríklad čierna je veľmi výrazná farba a nebudí zrovna jemný prírodný dojem...
Kraj čarodejníc © 2004