Mesačné fázy

 

Mesačný cyklus ktorý nás zaujíma tvoria jeho fázy, ktoré sú vlastne jeho tvarom, ktorý môžeme pozorovať. Tento tvar vytvára slnečné svetlo odrážajúce sa od mesačného povrchu, pričom je dôležité, v akom vzájomnom postavení sa mesiac nachádza vzhľadom na Zem a slnko.


Keď sa mesiac nachádza medzi Zemou a Slnkom (v konjunkcii), strana mesiaca otočená k zemi nie je osvetlená a príslušná fáza sa nazýva nov. (Predtým sa ako nov označoval časoví okamih, v ktorom bol úzky kosák pribúdajúceho mesačného disku prvý raz znovu pozorovateľný na záp.sumrakovej oblohe.) V nove sa ekliptikálna dĺžka Mesiaca rovná ekliptikálnej dĺžke Slnka. Vychádza a zapadá na oblohe približne v tom čase, ako slnko. Po 2-3 dňoch po nove sa stáva viditeľným kosáčik Mesiaca. Viditeľnosť mesiaca sa odďaľuje denne asi o 50 minút. Približne týždeň po nove nastáva prvá štvrť (dorastajúci polmesiac). Pri pozorovaní zo severnej pologule sa Zeme je pravá polovica Mesiaca svetlá, ľavá tmavá (tvorí písmeno D – dorastá), na južnej pologuli Zeme je to opačne.
Mesiac v prvej štvrti je večer pri západe Slnka približne na juhu a zapadá okolo polnoci. Asi o týždeň neskôr je spln. Rozdiel ekliptikálnej dĺžky Mesiaca vzhľadom na Slnko je 180 stupňov. (Mesiac je v opozícii). Celá strana mesiaca obrátená k Zemi je osvetlená a Mesiac sa dá pozorovať celú noc. Vychádza pri západe Slnka približne na východe, kulminuje o pol noci na juhu a zapadá na západe pri východe Slnka. Po splne osvetlená časť Mesiaca postupne ubúda. Jeho východ sa oneskoruje asi o 50 minút za deň. Pri poslednej štvrti (zmenšujúci sa polmesiac) je na severnej pologuli ľavá strana mesiaca ešte osvetlená, pravá už tmavá (tvorí písmeno C – cúva). Mesiac vychádza asi o polnoci na východe a pri východe Slnka je na juhu. 2-3 dni pred ďalším novom možno pozorovať úzky mesačný kosáčik iba krátko pred východom slnka, pri svitaní.
Striedanie všetkých 4 fáz sa nazýva lunácia a časovo zodpovedá synodickému mesiacu.

NAZAD

 

Všetky texty a obrázky vytvorila Deeweenka© 2004.